1
1
2
2
3
3
4
4
5
5

Antykoncepcja hormonalna

W przypadkach hirsutyzmu mniej nasilonego stosuje się dawki mniejsze i octan cyproteronu (Androcur) oraz inną dawkę – 12,5-25 mg/24 h przez 21 dni, łącznie z 50 gg etynyloestradiolu. Jednocześnie jest to skuteczne postępowanie antykoncepcyjne.

Przypadki ograniczonego hirsutyzmu, trądziku i łojotoku można leczyć preparatem złożonym (Dianę), składającym się z 2 mg octanu cyproteronu i 50 gg etynyloestradiolu. W czasie stosowania tego leczenia mogą wystąpić przypadki mastodynii.

Miejscowe stosowanie naturalnego progesteronu w postaci roztworu wodnoalkoholowego zmniejsza łojotok i trądzik i może stanowić leczenie dodatkowe. Działanie to jest skuteczno tylko u kobiet, pod warunkiem regularnego stosowania kuracji,

U mężczyzn octan cyproteronu może być stosowany w raku gruczołu krokowego, zwłaszcza u osób ze zmianami naczyniowymi i zaburzeniami krzepliwości, w których estrogeny są przeciwwskazane.

Antykoncepcja hormonalna. Zastosowanie gestagenów w antykoncepcji hormonalnej jest oparte na ich działaniu luteomimetycznym, antygo- nadotropowym oraz antyestrogenowym.

W celach antykoncepcyjnych stosuje się głównie preparaty złożone, estrogenowo-gestagenowe, głównie pochodne nortestosteronu w połączeniu z etynyloestradiolem, a także same gestageny.

About The Author

admin

Leave a Reply

Przeczytaj inne:
Rehabilitacja Kraków – dobrze podjęta decyzja

Rehabilitacja w Krakowie to dobrze podjęta decyzja. Podejmowanie nieraz trudnych decyzji to część naszej egzystencji. Z doświadczenia wiemy, że najtrudniej jest nam podejmować decyzje związane...

Zamknij