, wszy leczenie preparaty
1
1
2
2
3
3
4
4
5
5

Badanie błony śluzowej pod mikroskopem

Jeśli mimo podwyższającego się stopniowo ciśnienia (nie wolno przekraczać granicy 180-200 mm Hg) gaz nie przedostaje się do jamy brzusznej przez jajowody, jest to dowodem ich niedrożności. W razie ujemnego wyniku próbę należy po pewnym czasie powtórzyć, stosując w tym okresie odpowiednie leczenie. Dowodem, że gaz przedostał się do jamy brzusznej, jest charakterystyczny spadek ciśnienia w manometrze, bulgotanie słyszalne przy zbliżeniu ucha do powłok oraz ból w ramionach, jakiego chora doznaje w pozycji stojącej.

Zamiast bezwodnikiem kwasu węglowego (COa) przedmuchiwać można jajowody powietrzem, wpychanym do jamy macicy pod kontrolą manometru. Dodatni wynik próby Rubina stwierdza z całą pewnością, że jajowody są drożne. Ujemny wynik nie dowodzi bezwzględnie ich niedrożności, gdyż może być spowodowany istniejącymi w chwili wykonania próby warunkami anatomicznymi (zagięcie się jajowodu, obrzęk błony śluzowej). Dlatego w razie ujemnego wyniku próby Rubina należy ją po pewnym czasie powtórzyć. Najlepszym okresem do wykonania przedmuchania jajowodów jest czas między 8-io dniem cyklu miesiączkowego.

About The Author

admin

Leave a Reply

Przeczytaj inne:
Rehabilitacja Bielsko-Biała – dobra decyzja o leczeniu

Rehabilitacja w Bielsku-Białej to dobra decyzja o leczeniu. Każde leczenie czy rekonwalescencja zaczyna się przede wszystkim od wybrania odpowiedniego specjalisty, który zajmie się zdrowiem naszym...

Zamknij