, osrodekpolana.pl/oferta/zaburzenia-odzywiania-anoreksja-bulimia/
1
1
2
2
3
3
4
4
5
5

Badanie bólu z przeniesienia w kręgosłupie

Niejasności wyjaśnia test maksymalnego zgięcia grzbietowego stopy po obniżeniu badanej kończyny poniżej poziomu bólu.

Badanie bólu z przeniesienia warte jest dużej dozy cierpliwości i dokładności, gdyż od jego umiejscowienia zależy prawidłowość diagnozy. Ból tępy, głęboki jest trudno zlokalizować, gdyż chory właściwie nie wie dokładnie, gdzie go boli. Ból ostry, powierzchowny można łatwo umiejscowić. W przeciwieństwie do rozciągania korzenia (a właściwie jego osłonki), które jest bardzo bolesne, uciśnięcie korzenia w kanale rdzeniowym bólu nie wywołuje.

Jedną z najprostszych prób klinicznych wykrywania ucisku korzenia jest unoszenie nogi. Objaw ten pozwala też ocenić ciężkość i rozległość ucisku. Chory leży na plecach, wyprostowane w stawach kończyny ułożone są w przedłużeniu tułowia, stopy ustawione w pozycji zgięcia podeszwowego. Badający unosi do góry wyprostowaną kończynę. W warunkach prawidłowych wyprostowaną kończynę można bezboleśnie zgiąć w biodrze prawie do kąta 90°.

W przypadku uszkodzenia krążka międzykręgowego, w którym jądro miażdżys- te uciska na 5 korzeń lędźwiowy lub 1 krzyżowy, kąt uniesienia kończyny ulega wyraźnemu zmniejszeniu, a próba pokonania progu wywołuje ostry ból w okolicy krzyża lub nogi. Stopień ograniczenia zgięcia oraz natężenie bólu są proporcjonalne do ucisku korzenia i jego rozciągnięcia.

Korzenie mają możliwość poślizgu i wydłużania w granicach od 2 do 8 mm. W warunkach zdrowia korzeń nie ulega przesuwaniu, jeżeli kończyna nie została zgięta powyżej 30-40°. W przypadku tyłoprzemieszczenia jądra miażdżystego unoszenie nogi będzie zupełnie lub prawie całkowicie ograniczone, gdyż napięty korzeń natychmiast reaguje bólem.

Pojawienie się objawu Lasegue’a po stronie zdrowej tłumaczy się bólem z przeniesienia (Woodhall i Hayes dowodzą, że uniesienie jednej nogi powoduje nieznaczne naciągnięcie korzenia po stronie przeciwnej).

Każdy ruch stawu w obrębie kończyny dolnej jest zawiadywany przez 2 segmenty, przy czym każdy następny staw jest unerwiony o 1 segment niżej rdzenia kręgowego. W wyniku tego 4 segmenty zawiadują ruchami stawu biodrowego, kolanowego i stawów skokowych: staw biodrowy – L2-L3, L4-Ls staw kolanowy – L3-L4, L5-SJ stawy skokowe – L4-L5, Sj-S2

Segmenty rdzeniowe zawiadujące ruchami w stawie biodrowym to: L2-L3, zginania, skręcenia do wewnątrz oraz przywodzenia L4-L5 – prostowania (i przeprost), skręcenia zewnętrznego i przywiedzenia.

About The Author

admin

Leave a Reply

Przeczytaj inne:
Członkowie TWK – rozwinięcie

Obrady merytoryczne toczyły się w sesjach plenarnych (22 referaty), sekcjach (153 referaty), grupach zainteresowań tak zwanych workshops (86 referatów) i sesjach plakatowych (79 referatów) -...

Zamknij