, https://www.darkcoffee.pl/wynajem-ekspresow-do-kawy.html
1
1
2
2
3
3
4
4
5
5

Choroby ginekologiczne i ciąża

Mimo słynnego powiedzenia Martiusa, że „z 10 kobiet, które zgłaszają się do ginekologa, 4 skarżą się na bóle krzyża, następne 4 potwierdzają je, gdy o nie zapyta lekarz i jedynie 2 z nich nigdy nie miały tych dolegliwości”, sprawa nie przedstawia się wcale tak dramatycznie, a to z kilku względów.

Po pierwsze, bóle krzyża lub dolegliwości do nich zbliżone najczęściej wykazują określoną cykliczność – bóle przedmiesiączkowe i w czasie miesiączki. Najczęściej bóle te lokalizują się typowo, bo w okolicy samej kości krzyżowej, a nie dolnego odcinka kręgosłupa lędźwiowego.

Po drugie, z reguły bóle krzyża u kobiet daje się stosunkowo łatwo likwidować, lecząc wywołujące je schorzenia ginekologiczne. Choroby te przedstawiają się następująco:

– 1. Guzy macicy i przydatków.

– 2. Przemieszczenia macicy.

– 3. Przewlekłe stany zapalne narządu rodnego.

– 4. Endometriosis.

– 5. Tak zwana pelveopathia vegetativa.

Guzy macicy

Guzy macicy z powodzeniem leczy się operacyjnie przemieszczenia macicy dają się najczęściej likwidować za pomocą krążka zapalenia przewlekłe leczy się typowo endometriozę likwidują leki hamujące jajeczkowanie. Najtrudniejsze do zwalczenia są złośliwe bóle krzyża na tle zaburzeń czynnościowych (pelveopathia vegetativa) i u kobiet cierpiących na zespół przedmiesiączkowego napięcia. U tych ostatnich dodatnie działanie przynoszą okłady borowinowe, blokady nowokaino- we przymacicza i więzadeł krzyżowo-macicznych, bezsolna dieta i diurética (przyczyną dużej części bólów są zaburzenia hormonalne pociągające za sobą retencję wody w tkankach).

Bóle krzyża w okresie ciąży. Uogólnione zmiękczenie struktur włóknistych kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i miednicy w drugiej połowie ciąży, połączone z utratą elastyczności i rozciągnięciem więzadeł międzykręgowych i lędźwiowo- -krzyżowych oraz nadmierne naciski i obciążenia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym zwiększają podatność na uszkodzenia dolnych krążków międzykręgowych .

About The Author

admin

Leave a Reply

Przeczytaj inne:
Antykoncepcja hormonalna

W przypadkach hirsutyzmu mniej nasilonego stosuje się dawki mniejsze i octan cyproteronu (Androcur) oraz inną dawkę - 12,5-25 mg/24 h przez 21 dni, łącznie z...

Zamknij