1
1
2
2
3
3
4
4
5
5

Dolegliwości przy oddawaniu moczu

Określenie czasokresu ostatniej miesiączki jest szczególnie ważne w rozpoznaniu ciąży u kobiet płciowo dojrzałych, a u kobiet starszych, po przekwitaniu, w rozpoznaniu raka.

– c)Krwawień, nie mających związku z miesiączką.

– d)Upławów. Chodzi o określenie ilości i jakości nieprawidłowego wypływu z części rodnych oraz pojawiania się jego w związku z miesiączką, pracą fizyczną, umysłową lub bez jakiejś wiadomej przyczyny.

– e)Przebytych porodów, poronień oraz przebiegu połogów i okresów karmienia. W szczególności ważne jest stwierdzenie zakażenia przebytego w tym czasie.

– f)Dolegliwości przy oddawaniu moczu. Należy stwierdzić, czy przy oddawaniu moczu nie towarzyszą bóle przed opróżnieniem lub też po opróżnieniu pęcherza, jaka jest ilość oddawanego moczu i czy chora oddaje go często lub rzadko (parcie na mocz, ilość moczu znaczna lub niewielka). W pewnych przypadkach mocz oddany jest' bezwiednie lub też wypływa stale. Wygląd świeżo oddanego moczu nasuwa czasami podejrzenie choroby wenerycznej.

– g)Dolegliwości przy oddawaniu stolca. Zaparcie stolca lub biegunki. Bóle towarzyszące oddawaniu stolca. Krew w stolcu.

– h)Przebytego zapalenia narządów jamy brzusznej, a w szczególności zapalenia części rodnych wewnętrznych oraz wyrostka robaczkowego. Ważne jest stwierdzenie związku zapalenia z obecnymi dolegliwościami chorej.

– i)Przypadłości w związku ze stosunkiem płciowym. Należy również wypytać o stosowanie środków zapobiegających zajściu w ciążę.

– j)Zaburzeń nerwowych.

– k)Ogólnego stanu zdrowia chorej: waga ciała, wygląd, apetyt, bóle głowy, bicie serca, objawy płucne, obrzęki itd.

– l)Poprzednich chorób i sposobów ich leczenia. W szczególności chodzi o stwierdzenie dotychczasowego leczenia choroby, z którą kobieta zgłasza się do lekarza.

About The Author

admin

Leave a Reply

Przeczytaj inne:
SEKSUALNOŚĆ WEDŁUG LORENZA

W rozważaniach nad seksualnością człowieka bardziej użyteczne od pojęcia instynktu okazuje się pojęcie popędu seksualnego, chociaż i ono niezbyt ściśle odzwierciedla omawianą problematykę. Przez popęd...

Zamknij