1
1
2
2
3
3
4
4
5
5

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE STOSOWANIA ESTROGENÓW

W przebiegu prawidłowego cyklu u kobiet z prawidłowym ciśnieniem tętniczym krwi obserwuje się spadek ciśnienia skurczowego i rozkurczowego w fazie przedowulacyjnej, Ale są także doniesienia o wzroście ciśnienia krwi w fazie folikuiarnej i spadku w fazie lutealnej.

Jak wynika z badań epidemiologicznych, średnie wartości ciśnienia tętniczego u kobiet są większe w okresie przedmenopauzalnym niż u mężczyzn w podobnym wieku. Średnie wartości ciśnienia po 50 roku życia są większe u kobiet niż u mężczyzn. Wysokie ciśnienie tętnicze częściej mają kobiety z burzliwymi objawami „wypadowymi” – co jest dowodem, że estrogeny endogenne chronią kobietę przed miażdżycą oraz nadciśnieniem tętniczym.

Większość badań dotyczących tego problemu prowadzono u kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne, które wg opinii wielu autorów mają niekorzystny wpływ na ciśnienie krwi. Zaobserwowano natomiast, że podawanie estrogenów w okresie menopauzy wpływa korzystnie na ciśnienie tętnicze, ale zależności tej do chwili obecnej ostatecznie nie wyjaśniono.

Opinie na temat skutków stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych są bardzo zróżnicowane od negujących całkowicie taki wpływ – do przypisywania im wywoływania nadciśnienia u 20% przyjmujących

„pigułki”. Badania ostatnich 6-7 lat wykazały, że małe dawki stosowanych obecnie związków estrogenowo-progesteronowych nie mają istotnego wpływu na ciśnienie tątnicze krwi.

About The Author

admin

Leave a Reply

Przeczytaj inne:
BADANIA IMMUNOFLUORESCENCYJNE

W niektórych przypadkach w badaniach immunofluorescencyjnych stwierdzono w surowicy chorych oraz w zmianach skórnych obecność kompleksów immunologicznych [10].

Zamknij