, http://najlepszedaktyle.pl/
1
1
2
2
3
3
4
4
5
5

Gruczoły Bartholina i opuszki przedsionka

Opuszki przedsionka są to narządy parzyste, znajdujące się w ścianie sromu, długości 3-4 cm, zbudowane z tkanki gąbczastej, leżące po obu stronach wejścia do pochwy u podstawy warg sromowych mniejszych. Są to ciała jamiste przedsionków, stanowiące odpowiednik opuszki prącia. Przy podnieceniu seksualnym ciała jamiste wypełniają się krwią, co doprowadza do wytworzenia się dwóch miękkich poduszek zwężających wejście do pochwy.

Gruczoły Bartholina (gruczoły przedsionkowe większe) są to dwa gruczoły wielkości grochu lub fasoli, leżące po obu stronach dolnej części ‘ wejścia do pochwy, częściowo przykryte przez opuszki przedsionka. Odpowiedniki męskich gruczołów opuszkowo-cewkowych (Cowpera). Przewody wyprowadzające, długości 1-2 cm, uchodzą do przedsionka pochwy pomiędzy wargami sromowymi mniejszymi a błoną dziewiczą.

Przy podnieceniu seksualnym produkują szarobiałą, śluzową wydzielinę, która wzmaga śliskość wejścia do pochwy i ułatwia wprowadzenie prącia (immissio). Wydzielanie 1-3 kropel śluzowatej treści ma miejsce dopiero pod koniec fazy podniecenia lub na początku fazy plateau. Treść śluzowa wydzielana przez gruczoły Bartholina spełnia więc mało znaczącą, dodatkową rolę w mechanizmie zwilżania pochwy.

About The Author

admin

Leave a Reply

Przeczytaj inne:
LABETALOL CZĘŚĆ 2

Labetalol podawany dożylnie u psów działał przeciwarytmicznie, znosząc niemiarowości adrenalitnowe i ouabainowe [302], Jego właściwości błonowe występują wówczas, gdy podaje się dawki większe niż te,...

Zamknij