1
1
2
2
3
3
4
4
5
5

Hormonalna aktywność jajników płodu – dalszy opis

Rozwój płodów dokonuje się bowiem pod wpływem hormonów produkowanych przez organizm matki, hormonów wytwarzanych przez łożysko, a także przy udziale pozagruczołowych hormonów płodowych. Wydaje się, że zaburzenia w wytwarzaniu estrogenów są niebezpieczne dla życia lub implantacji blastocysty. W czasie ostatnich faz życia płodowego estrogeny i progesteron uczestniczą w rozwoju i dojrzewaniu drugorzędowych narządów płciowych. Swoisty związek androgenów pochodzenia nadnerczowego z receptorami pochwy dowodzi również udziału tych hormonów sterydowych (Wilson, 1978). Jednakże androgeny działają zakłócająco na rozwój żeńskich płodów. Zostało to klinicznie stwierdzone na podstawie obserwacji przypadków wyraźnej wirylizacji żeńskich płodów poddanych nadmiernemu działaniu hormonów. Jest tak w przypadku zespołu adrenogenitalnego z wrodzonym deficytem 21-hydroksylazy, przy jatrogennej wirylizacji androgenami lub anabolikami w czasie trwania ciąży lub u płodów, których matki w czasie ciąży miały nowotwór jajnika lub nadnercza z nadprodukcją androgenów.

Do ważnych cech płciowych należy też gruczoł mleczny. W odróżnieniu od niektórych gryzoni, u człowieka nie stwierdzono morfologicznego dymorfizmu w rozwoju gruczołu sutkowego u chłopców i dziewcząt przed okresem dojrzewania. U gryzoni w okresie płodowym testosteron jest hormonem hamującym, który u samców zapobiega rozwojowi gruczołów sutkowych. U człowieka w wieku dojrzałym zachwianie równowagi między androgenami i estrogenami może doprowadzić do rozwoju gineko- mastii.

About The Author

admin

Leave a Reply

Przeczytaj inne:
Zapalenie pochwy u starszych kobiet

Stosowanie najęzykowe w postaci tzw. lingwetek ma natomiast tę dobrą stronę, że umożliwia wessanie działających substancji wprost z jamy ustnej z ominięciem przewodu pokarmowego. Ale...

Zamknij