, www.romantycznyweekend.eu/search,oferta,wakacje-pakiety-letnie.html
1
1
2
2
3
3
4
4
5
5

KWAS FOLIOWY II

W warunkach prawidłowych, przy dostatecznym poziomie witaminy D, fosfor organiczny znajdujący się we krwi przechodzi w fosfor nieorganiczny i jako fosforan wapnia odkładany jest w tkance kostnej. Proces ten, określany jako mineralizacja, odbywa się w strefie wapnienia chrząstek, czyli w tkance osteoidalnej na granicy między nasadą i trzonem kości oraz pod okostną. W krzywicy tkanka osteoidalna nie zamienia się w tkankę kostną, a równocześnie ulega zahamowaniu przemiana chrząstki w tkankę osteoidalną. Następstwem tego jest zmiękczenie kości, poszerzenie nasad kości długich, zniekształcenie i zahamowanie wzrostu. Pod okostną narasta również tkanka osteoidalna nie ulegająca mineralizacji. Normalnie postępujące procesy lcościogubne wraz z dołączającą się znaczną demineralizacją całych kości czynią je miękkimi, podatnymi na zniekształcenia i złamania.

W procesach przemiany fosforowej bierze udział enzym zwany fosfatazą. Rola jego w organizmie nie jest jeszcze całkowicie wyjaśniona. Jest to zaczyn produkowany przez osteoblasty i komórki chrząstki i przy- puszczalnie uczynniany przez witaminę D. Poprzez hydrolizę powoduje on zamianę estrów kwasu fosforowego, czyli związków organicznych, w nieorganiczne 5-rzędowe fosforany wapniowe i odkładanie ich w kościach. W czynnej krzywicy poziom fosfatazy alkalicznej w osoczu krwi wzrasta, proporcjonalnie do ciężkości krzywicy (normalnie poziom jej wynosi 5—1-0 j. Bodansky’ego w 1-0-0 ml osocza) i jest najwcześniejszym i najczulszym wskaźnikiem aktywności krzywicy. Zaburzenia przemiany fosforowej występują we wszystkich tkankach, lecz najwyraźniejsze są w kościach. Hipofosfatemia jest jednym z najwcześniejszych objawów krzywicy, poprzedzającym wystąpienie objawów klinicznych.

About The Author

admin

Leave a Reply

Przeczytaj inne:
LECZENIE MIĘŚNIAKÓW MACICY CZĘŚĆ 2

Do tego rodzaju środków zaliczamy przetwory wywołujące skurcze mięśnia macicznego i tamujące w ten sposób krwawienia. Zaleca się zatem podawanie podczas miesiączek przetworów sporyszu lub...

Zamknij