1
1
2
2
3
3
4
4
5
5

KWAS FOLIOWY

Kwas foliowy (kwas pteroiloglutaminowy) występuje w zielonych liściach roślin (głównie szpinak, sałata), w wątrobie, drożdżach. Składa się z ksantopteryny, kwasu paraaminobenzoesowego i kwasu glutami- promieni pozafiołkowych w tworzeniu witaminy D,. Pod koniec wieku XVIII poznano działanie lecznicze tranu. Olbrzymie zasługi w zwalczaniu krzywicy położył znakomity pediatra polski, Raczyński, który w r. 1912 na Zjeździe Pediatrów w Paryżu pierwszy udowodnił, że krzywica jest chorobą powstającą z braku dostatecznego naświetlenia skóry słońcem, a ściślej mówiąc, promieniami pozafiołkowymi. W r. 19-09 stwierdzono doświadczalnie, że mechanizm powstawania krzywicy polega na zaburzeniach w gospodarce fosforem i wapniem (Raczyński, Szabad).

Etiologia i patogeneza. Pomimo że główny czynnik etiologiczny krzywicy jest znany, jednak sama jej patogeneza, mimo ogromnej liczby badań w tej dziedzinie, nie jest całkowicie wyjaśniona. Witamina D utrzymuje prawidłowy poziom fosforu i wapnia w osoczu krwi i reguluje gospodarkę nimi. W razie jej niedoboru ilość fosforu wchłanianego z jelit zmniejsza się, a równocześnie zwiększa się jego wydalanie z moczem, w następstwie czego poziom fosforu w osoczu z prawidłowego 4,5—6,5 mg% obniża się do 1,5—3,5 mg%. Ustrój stara się wyrównać to zaburzenie przez zahamowanie odkładania związków fosforowych i częściowo przez uruchomienie już odłożonego fosforu w kościach. Poziom wapnia w osoczu ulega nieznacznemu obniżeniu mimo zwiększonego wydalania z moczem, natomiast zmniejsza się znacznie odkładanie związków fosforowo-wapniowych w kościach. Na ogół można powiedzieć, że witamina D zwiększa wchłanianie fosforu i wapnia w jelitach, zmniejsza ich wydalanie przez nerki, reguluje stosunek wapnia do fosforu w osoczu krwi, wpływa na procesy odkładania nieorganicznych soli wapniowo-fosforowych w kościach i przeciwdziała zakwaszeniu ustroju. Obok witaminy D gospodarka wapniowo-fosforowa regulowana jest przez hormony (głównie przytarczyczki) i przez ośrodkowy układ nerwowy.

About The Author

admin

Leave a Reply

Przeczytaj inne:
Detoksykacja alkoholowa- jak zacząć?

Detoksykacja alkoholowa nie od dziś wiadomo, że przede wszystkoizm skuteczna dezoksydacja alkoholowa to rozwiązanie dla właściwie każdego, kto chciałby pozbyć się nałogu. Wiadomo, że takich...

Zamknij