1
1
2
2
3
3
4
4
5
5

Kwas nikotynowy

Kwas nikotynowy spełnia ważną rolę w przemianie węglowodanowej (obniża poziom cukru i kwasu pirogronowego we krwi) i w prawidłowej czynności krwiotwórczej, wzmaga wydzielanie soku żołądkowego i ruchy robaczkowe oraz posiada właściwości rozszerzania tętnic obwodowych, co wykorzystuje się między innymi w leczeniu wieńcowej niedomogi krążenia. Niejasny jest udział kwasu nikotynowego w zaburzeniach przemiany porfirynowej, które bardzo często towarzyszą pelagrze. Przypuszczalnie polega to na zaburzeniu prawidłowej czynności wątroby.

Niedobór kwasu nikotynowego wywołuje chorobę zwaną pelagrą. Występuje ona w krajach, w których ludność z powodu nędzy odżywia się jednostronnie ryżem lub kukurydzą (kraje śródziemnomorskie, Murzyni, Chiny, Indie). W Europie środkowej występuje w swej klasycznej postaci bardzo rzadko, spotyka się natomiast jej postacie nietypowe (pelagroid), uwarunkowane przypuszczalnie również innymi czynnikami.

About The Author

admin

Leave a Reply

Przeczytaj inne:
Pochodne emetyny w leczeniu

W Polsce konieczne jest zwrócenie większej uwagi na wykrywanie pełzaka, np. w środowiskach kontaktujących się z cudzoziemcami, obowiązkowe są badania pa-razytologiczne osób powracających z krajów...

Zamknij