, kinesiotaping bielsko, acerola
1
1
2
2
3
3
4
4
5
5

Leczenie farmakologiczne

Leczenie dodatkowych ognisk zapalnych

Podajemy sulfonamidy lub antybiotyki (lub jedne i drugie łącznie, w dawkach wyżej wymienionych.

Leczenie dodatkowych ognisk zapalnych, jak zapalenie ucha środkowego lub jamy sutkowej, jest niezmiernie ważne i powinno być ustalone wspólnie przez pediatrę i otolaryngologa. W świeżych ostrych sprawach bardzo często wystarczy wykonanie para- centezy, co w wyniku daje szybką poprawę w stanie ogólnym dziecka.

Jeżeli poprawy po paracentezie i mimo najlepiej pomyślanego leczenia nie osiągamy, stosujemy nakłucie jamy sutkowej metodą Lewen- fisza. Nakłucie to ma godne podkreślenia znaczenie rozpoznawcze i lecznicze. Wskazania pediatryczne do nakłucia jamy sutkowej są następujące:

– 1) ciężki stan zatrucia bez innych wyraźnych przyczyn schorzenia dających się stwierdzić lub ze słabo zaznaczonymi innymi schorzeniami towarzyszącymi

– 2) ciężki stan zatrucia nie ustępujący pomimo wykonanej nieraz nawet kilkakrotnie paracentezy

– 3) nagłe pogorszenie się ciężkiego stanu zatrucia (spadek wagi, stolce częste, wodniste, stan przedśpiączkowy dziecka).

Nakłucie jamy sutkowej w celach leczniczych powtarzamy kilkakrotnie. Wyniki tego prostego zabiegu są często zadziwiające i nadzwyczaj pomocne w opanowaniu toksykozy.

Jeżeli stan dziecka mimo wielokrotnych paracentez oraz nakłuć jamy sutkowej (antropunkcji) nie poprawi się, lecz odwrotnie, ulega pogorszeniu, to dążymy do leczenia dodatkowego ogniska zapalnego drogą operacyjną — antrobomią. Wskazanie do leczenia operacyjnego musi być opracowane na podstawie przeprowadzonej narady pediatryczno- -otiatrycznej.

About The Author

admin

Leave a Reply

Przeczytaj inne:
Siła działania penicyliny jest wielka

Penicylina, podobnie jak sulfanilamidy, działa bakteriostatycznie, nie naruszając ani białych ciałek krwi, ani samych tkanek. Co więcej, siła działania penicyliny jest bardzo wielka, tak że...

Zamknij