, uzaleznienie od hazardu koszalin
1
1
2
2
3
3
4
4
5
5

Leczenie pelagry

Rozpoznanie jest łatwe, jeśli obraz kliniczny zbliżony jest do typowego, a zwłaszcza jeśli występuje porfirynuria. Trudności rozpoznawcze są niekiedy duże w przypadkach nietypowych i tym większe, im młodsze jest dziecko. Metody laboratoryjne, polegające na oznaczaniu poziomu kwasu nikotynowego we krwi i w moczu, są niezbyt pewne. W przypadkach wątpliwych skazani jesteśmy tylko na rozpoznanie ex juvantibus.

Leczenie pelagry polega na przepisaniu odpowiedniej diety, unikaniu światła słonecznego i możliwie szybkim podaniu amidu kwasu nikotynowego w ilości 1-0—5-0 mg 3 razy dziennie (u dzieci) w tabletkach lub odpowiednio mniej, podskórnie lub dożylnie. Zawsze wskazane jest podawanie równocześnie innych witamin, zwłaszcza z grupy B. Dawka toksyczna wynosi około 2 g na kg wagi na dobę.

Zapotrzebowanie dzienne amidu kwasu nikotynowego u dzieci wynosi 4—1-0 mg. Zapewnienie odpowiedniej diety całkowicie zapobiega pelagrze. Niebezpieczeństwo niedoboru kwasu nikotynowego istnieje szczególnie w przypadkach egzemy dziecięcej (ograniczenie dietetyczne). Podawanie amidu kwasu nikotynowego zaleca się we wszystkich długotrwałych schorzeniach wypryskowych skóry oraz w przypadkach schorzeń o niejasnej etiologii, zwłaszcza jeżeli są podstawy do przypuszczenia, że stosowano ograniczenia w diecie. Dalsze zastosowanie znajduje kwas nikotynowy w chorobach naczyń obwodowych, zwłaszcza wieńcowych, w cukrzycy, dychawicy oskrzelowej i in. Ponadto kwas nikotynowy zmniejsza działanie trujące sulfonamidów, objawy toksyczne w zatruciach metalami ciężkimi i po naświetlaniach promieniami rtg.

About The Author

admin

Leave a Reply

Przeczytaj inne:
Rak kanału szyjki macicznej

Rak kanału szyjki macicznej. W przypadkach tych część pochwowa robi zrazu wrażenie prawidłowej, gdyż nowotwór wychodzi ze śluzówki kanału szyjki. W miarę dalszego rozwoju raka...

Zamknij