, dermedicus.eu/dermatologia-estetyczna/wypelnianie-zmarszczek.html
1
1
2
2
3
3
4
4
5
5

Pierś obwisła

Sam przerost sutków można by sobie tłumaczyć szczególną wrażliwością ich tkanki gruczołowej na prawidłowe lub spotęgowane oddziaływanie ciał rujopędnych jajnika, za czym przemawiałoby występowanie tego schorzenia w okresie pokwitania, w ciąży i w razie istnienia nowotworów jajnika. Nie dostarczono na to jed- nak dotąd żadnych przekonujących dowodów. Być może, że przyczyną schorzenia jest też jakieś zaburzenie w zespołowym oddziaływaniu na sutek hormor. ów płciowych i innych hormonów ustroju.

Leczenie. Przerost sutków w ciąży nie wymaga leczenia, gdyż ustępuje samoistnie do porodzie. W pewnych jednak przypadkach, kiedy przychodzi do wybitnego osłabienia ustroju albo powikłań (zakażenie), należy uciec się do przerwania ciąży albo do zabiegu operacyjnego. Ustępowanie przerostu po porodzie jest raczej powolne.

Przerost sutków nieciążowy, który samoistnie się nie cofa, leczy się operacyjnie. Piótować można jednak stosowania przetworów hormonalnych (testoidów), które w pewnych przypadkach mają doprowadzać do poprawy stanu chorobowego.

Pierś obwisła (mamma pendulans3 mastcptosis). Schorzenie to występujące u wieloiódek, które dzieci swoje kaimiły nazbyt długo, trafia się lównież i w przypadkach wspomnianego wyżej rozlanego przerostu sutł.ów. W dużej mierze – przynajmniej po karmieniu – zależy od wytrzymałości i sprężystości tkanki łącznej sutków oraz pokrywającej je skóry.

W przypadkach, w których zaznacza się postępujące zwiotczenie tkanek gruczołu sutkowego, wskazane jest noszenie odpowiednich staników oraz właściwie wykonywany masaż sutków. Podniesienia sutków można dokonać również w drodze operacji.

About The Author

admin

Leave a Reply

Przeczytaj inne:
Antykoncepcja hormonalna

W przypadkach hirsutyzmu mniej nasilonego stosuje się dawki mniejsze i octan cyproteronu (Androcur) oraz inną dawkę - 12,5-25 mg/24 h przez 21 dni, łącznie z...

Zamknij