, WordPress / Strony internetowe / Poznań od 290 PLN / PROMOCJA, Gwarancja oraz wsparcie przez 12 miesięcy
1
1
2
2
3
3
4
4
5
5

Powierzchnia otrzewnowa macicy

Powierzchnia otrzewnowa macicy tworzy lejek skierowany ku dołowi. Brzegi tego lejka są wyczuwalne przez powłoki brzuszne w postaci wystającego pierścienia. Lejek ten nie jest zbyt głęboki i zwykle jest pusty, czasem jednak zawiera jajowody i jajniki, a w przypadkach świeżego wynicowania poporodowego – nawet pętle jelita cienkiego.

Lejkowate zagłębienie, które zajęło miejsce trzonu macicy, jest dość wąskie, a jego ściany otrzewnowe niezbyt od siebie oddalone, tak że łatwo przychodzi do zarośnięcia lejka pod wpływem miejscowych zmian zapalnych. Powstanie takich zrostów utrudnia w wysokim stopniu odprowadzenie wynicowanej macicy. Objawem świeżego wynicowania poporodowego macicy jest krwotok i towarzyszący mu zapad, który jest następstwem urazu otrzewnej. Krwotok może być tak wielki, że duży stosunkowo odsetek chorych (około 15%) ginie wskutek niego w krótki czas po porodzie. Przeważnie jednak krwawienie w ciągu następnych kilku dni zmniejsza się i stan chorych zaczyna się poprawiać. Proces zwijania się macicy dotyczy głównie nieprzemieszczonej szyjki i to w stopniu, na który pozwala wynicowany trzon. Zwijanie się trzonu natomiast jest zwolnione i upośledzone wskutek ucisku wywieranego na jego ściany przez szyjkę. Ucisk ten doprowadza również do zaburzeń krążenia i obrzęku trzonu, tak że z czasem mimo zmniejszenia się całego narządu stosunek wymiarów kanału szyjki i trzonu całkowicie zmienia się i powstaje dysproporcja między wąskim kanałem szyjki a zgrubiałym wynicowanym trzonem. Krwawienia o typie nieregularnym trwają nadal, co znacznie osłabia chorą, tak że zgłasza się ona do lekarza w stanie ciężkiej niedokrwistości i fizycznego wyczerpania.

About The Author

admin

Leave a Reply

Przeczytaj inne:
Siła działania penicyliny jest wielka

Penicylina, podobnie jak sulfanilamidy, działa bakteriostatycznie, nie naruszając ani białych ciałek krwi, ani samych tkanek. Co więcej, siła działania penicyliny jest bardzo wielka, tak że...

Zamknij