, www.ulaladayspa.pl
1
1
2
2
3
3
4
4
5
5

PRACA ZAWODOWA

Jest rzeczą nieraz pierwszorzędnej wagi określić, czy kobieta nadaje się do pracy i do jakiej, ciężkiej, czy też lekkiej. Jest to zadanie w wielu przypadkach szczególnie trudne i trzeba zawsze uwzględniać, czy dana kobieta zajęta jest w fabryce, czy na roli lub w biurze, o jaki chodzi rodzaj zajęć, czy praca odbywa się przeważnie w pozycji stojącej, czy też siedzącej i czy wymaga używania pewnych tylko grup mięśniowych (kończyny dolne czy górne), podnoszenia ciężarów, ciągłego poruszania się itd. Poszczególne przypadki należy rozpatrywać w uwzględnieniu warunków indywidualnych. Na ogół jednak należy przyjąć, że pewne schorzenia ginekologiczne czynią kobietę przejściowo niezdolną do żadnej pracy (do czasu wyleczenia) i to zarówno lekkiej, jak ciężkiej, fabrycznej, jak i biurowej. Należą tu: i) przetoki moczowe i kałowe, 2) wypadanie macicy i pochwy, połączone z zaburzeniami w oddawaniu moczu i stolca, 3) nie zagojone i źle zgojone pęknięcia krocza, połączone z niemożnością utrzymywania wiatrów i stolca, 4) ostre zapalenie macicy i jej przydatków oraz narządów w ich sąsiedztwie, 5) wszystkie złośliwe guzy narządów rodnych i większych rozmiarów guzy dobrotliwe, 6) zapalenia części płciowych zewnętrznych z owrzodzeniami, 7) patologiczne krwawienia z macicy.

Niektóre z tych kobiet mogą w sprzyjających warunkach pracować, nie wykonując ciężkich zadań fizycznych. Tylko do lekkiej pracy można by przeznaczyć kobiety 1): w okresie ustępowania ostrych, zapalnych objawów chorobowych, a w szczególności kobiety cierpiące na przewlekłe zapalenie macicy i jej przydatków oraz narządów w ich sąsiedztwie (zapalenie tkanki miedniczej, miejscowe zapalenie otrzewnej, stany zapalne zewnętrznych części płciowych), 2) cierpiących na nieprawidłowe krwawienia z macicy, jeśli nie są zbyt obfite, 3) mające silne uplawy, zwłaszcza na tle rzeżączki, 4) wykazujące obniżenie macicy i wybitniejszego stopnia obniżenia pochwy, którym towarzyszą przypadłości moczowe (niemożność utrzymywania moczu i jego bezwiedne oddawanie), 5) z tyłozgięciem macicy, unieruchomionym przez zrosty lub też wolnym, jeśli przyprawia o dolegliwości, 6) mające wady rozwojowe, połączone z niemożnością utrzymywania moczu i stolca (w warunkach pracy domowej), 7) cierpiące na przepukliny, 8) u których stwierdza się rozległe żylaki sromu i kończyn dolnych oraz pochwy.

About The Author

admin

Leave a Reply

Przeczytaj inne:
KWAS NIKOTYNOWY

Kwas nikotynowy (niacyna, witamina PP) występuje w przyrodzie jako amid lub jako chemicznie związana składowa fermentów. Jest rozpuszczalny, w wodzie, bardzo oporny na czynniki rozkładające....

Zamknij