1
1
2
2
3
3
4
4
5
5

Proces rozwarstwienia i złuszczanie nabłonka

Proces rozwarstwienia i złuszczanie nabłonka w drogach oddechowych w przypadkach zakażenia drożdżowcem Candida albicans prowadzi do wypełnienia oskrzeli i oskrzelików żółtawoszarawymi masami. Obraz kliniczny moniliasis płuc nie jest charakterystyczny. W radiogramach płuc stwierdza się zwykle nacieczenia typu pneumonicznego lub gruźliczego. Zmiany mogą przypominać również prosówkę płuc. U niedojrzałych, wyniszczonych niemowląt Candida albicans może wywoływać śródmiąższowe zapalenie płuc.

Zakażenie jelit tym grzybem jest częste, zwłaszcza u hospitalizowanych niemowląt. Rozmnażające się grzyby w śluzówce jelit doprowadzają do wymiotów, wodnistych częstych stolców, czasem z krwią, braku łaknienia. W przewodzie pokarmowym dziecka leczonego antybiotykami często spotyka się współwystępowanie opornego na antybiotyki gronkowca, współżyjącego z grzybem oraz pogłębiającego i tak już ciężki stan dziecka. Może to doprowadzić do colitis ulcerosa.

About The Author

admin

Leave a Reply

Przeczytaj inne:
Zaburzenia w środowisku wewnętrznym

W etiologii ostrego schorzenia zakaźnego przewodu pokarmowego u niemowląt uwzględnić należy również wpływ środowiska wewnętrznego, jak i zewnętrznego.

Zamknij