Rok owanie. Przebieg gruźlicy otrzewnej – z wyjątkiem postaci, która stanowi odmianę ogólnej gruźlicy prosówkowej, jest na ogół przewlekły. Najlepsze rokowanie daje odmiana gruzełkowa lub wysiękowa zapalenia gruźliczego.
Schorzenie w obu tych postaciach rozwija się zwykle powoli. W odmianie wysiękowej tylko wyjątkowo dochodzi do szybkiego nagromadzenia się dużych ilości wolnego płynu w jamie brzusznej. Podnosi się wówczas ciepłota ciała i występuje szybkie osłabienie ustroju. Niekiedy ilość wysięku może się stopniowo zmniejszać, a nawet przychodzi do jego wessania, a w końcu do wyleczenia.
Ograniczone, miejscowe zapalenie otrzewnej gruźlicze ma tym bardziej przebieg przewlekły. Kobiety — często po dłuższej chorobie – zdrowieją. Czasem jednak, jeśli dojdzie do nagromadzenia się mas serowatych i ropy między pętlami jelit, zejście schorzenia bywa niepomyślne.
Odmiana gruźlicy otrzewnej, w której nastąpiło zserowacenie w wielu miejscach (tbc. caseosa peritonei), jest schorzeniem znacznie groźniejszym, zwłaszcza u dzieci i u kobiet w podeszłym wieku. Odnosi się to przede wszystkim do przypadków, w których gruźlica otrzewnej stanowi powikłanie gruźlicy płuc lub jelit.
Leczenie. W powoli rozwijającej się gruźlicy otrzewnej zachowawcze leczenie jest zupełnie zrozumiałe. Większość badaczy stoi jednak dziś na stanowisku, że operacja jest niebezpieczna także we wszystkich odmianach postępującej gruźlicy otrzewnej.