, zaopiekuj się mną
1
1
2
2
3
3
4
4
5
5

Przebieg gruźlicy otrzewnej

Rok owanie. Przebieg gruźlicy otrzewnej – z wyjątkiem postaci, która stanowi odmianę ogólnej gruźlicy prosówkowej, jest na ogół przewlekły. Najlepsze rokowanie daje odmiana gruzełkowa lub wysiękowa zapalenia gruźliczego.

Schorzenie w obu tych postaciach rozwija się zwykle powoli. W odmianie wysiękowej tylko wyjątkowo dochodzi do szybkiego nagromadzenia się dużych ilości wolnego płynu w jamie brzusznej. Podnosi się wówczas ciepłota ciała i występuje szybkie osłabienie ustroju. Niekiedy ilość wysięku może się stopniowo zmniejszać, a nawet przychodzi do jego wessania, a w końcu do wyleczenia.

Ograniczone, miejscowe zapalenie otrzewnej gruźlicze ma tym bardziej przebieg przewlekły. Kobiety — często po dłuższej chorobie – zdrowieją. Czasem jednak, jeśli dojdzie do nagromadzenia się mas serowatych i ropy między pętlami jelit, zejście schorzenia bywa niepomyślne.

Odmiana gruźlicy otrzewnej, w której nastąpiło zserowacenie w wielu miejscach (tbc. caseosa peritonei), jest schorzeniem znacznie groźniejszym, zwłaszcza u dzieci i u kobiet w podeszłym wieku. Odnosi się to przede wszystkim do przypadków, w których gruźlica otrzewnej stanowi powikłanie gruźlicy płuc lub jelit.

Leczenie. W powoli rozwijającej się gruźlicy otrzewnej zachowawcze leczenie jest zupełnie zrozumiałe. Większość badaczy stoi jednak dziś na stanowisku, że operacja jest niebezpieczna także we wszystkich odmianach postępującej gruźlicy otrzewnej.

About The Author

admin

Leave a Reply

Przeczytaj inne:
Proces zapalny macicy

Zależnie od umiejscowienia procesu zapalnego macica ulega przesunięciu do boku, do przodu, do tyłu lub do góry. Oprócz bólów w dole miednicy, dolegliwości pęcherzowych i...

Zamknij