, odżywki do rzęs
1
1
2
2
3
3
4
4
5
5

Przestrzykiwanie pochwy u dziewic

Odrębną grupę stanowią leki wpływające na krzepliwość krwi. W wielu przypadkach dobre wyniki otrzymujemy po wstrzykiwaniach podskórnych żelatyny (20-50 ml), koagulenu itp.

W ostatnich latach zużytkowano działanie hemostatycznych substancji znajdujących się w tkankach komórkowych roślin, tzw. pektyn, także przy tamowaniu krwotoków z macicy i to zarówno przy zbyt obfitych krwawieniach miesiączkowych, jak i krwawieniach organicznych (mięśniaki). Działanie tych przetworów polega na zwiększeniu krzepliwości krwi, która utrzymuje się przez szereg godzin, a nawet dni, zależnie od ilości pektyn wprowadzonych do ustroju.

Jakkolwiek leczenie krwawień z narządów rodnych powinno być przede wszystkim przyczynowe, wskazanejest niekiedy zastosowanie zabiegów miejscowych w postaci przestrzykiwari, przyżegań błony śluzowej lub tamponady. Spośród tych zabiegów najczęściej stosowane są przestrzykiwania wodą ciepłą (48-50°) w dużych ilościach (4-6 litrów) po kilka razy dziennie. U dziewic przestrzykiwania pochwy zastąpić można lewatywami z ciepłej wody, jeśli inne sposoby doraźnego ““ zatamowania krwotoku zawodzą.

Przyżeganie śluzówki macicy lapisem lub chlorkiem cynku po rozszerzeniu szyjki dylatatorami, przestrzykiwania wewnątrzmaciczne ciepłą wodą o tem- peraturze 48° stosowane są dziś w ginekologii wyjątkowo. Dużą rolę odgrywa natomiast nadal wylyżeczkowanie jako metoda lecznicza szybkiego tamowania krwotoków macicznych, tym bardziej że usunięcie zawartości macicy i poddanie jej badaniu mikroskopowemu wskazane jest ze względów rozpoznawczych.

About The Author

admin

Leave a Reply

Przeczytaj inne:
Siła działania penicyliny jest wielka

Penicylina, podobnie jak sulfanilamidy, działa bakteriostatycznie, nie naruszając ani białych ciałek krwi, ani samych tkanek. Co więcej, siła działania penicyliny jest bardzo wielka, tak że...

Zamknij