, https://operacjezacmy.pl/
1
1
2
2
3
3
4
4
5
5

Przetoki pooperacyjne

Przetoki pooperacyjne. W każdym przypadku powstania przetoki pooperacyjnej należy rozstrzygnąć, czy chodzi tylko o przetoki mieszczące się w obrębie powłok brzusznych, czy też o drążące przez powłoki do jamy brzusznej właściwe przetoki brzuszne.

Przetoki w powłokach są zwykle następstwem miejscowego procesu ropnego, rozwijającego się wokół szwu lub też obumarcia podskórnej tkanki tłuszczowej powłok na niewielkiej przestrzeni. Przychodzi wówczas często do nagromadzenia się pewnej ilości wydzieliny pod skórą, która toruje sobie drogę na zewnątrz zwykle wtedy, gdy chora została już przewieziona do domu. Głębokość i rozmiary takiej przetoki bywają rozmaite.

Przy powierzchownych, niewielkich przetokach powłok brzusznych wystarczy opatrywanie ich suchą gazą, nie wprowadzaną w głąb. Jeśli przetoki są większe, można wprowadzić cienkie pasemko gazy przesycone roztworem octanu glinowego, założyć na ranę okład i przykryć go ceratką. Po dwóch lub trzech dniach usuwa się gazik i wprowadza drugi, pokryty warstewką maści Mikulicza, nie nakładając już kompresu. Później wystarcza powierzchowne opatrywanie rany z zastosowaniem maści Mikulicza. Dobre wyniki uzyskuje się przez równoczesne naświetlanie lampami dającymi dużą ilość promieni cieplnych.

Jeśli przetoka nie goi się przez czas dłuższy mimo zastosowania wspomnianych środków leczniczych, należy usunąć szew podtrzymujący ropienie — o ile się go wyczuwa za pomocą zgłębnika i o ile nie tkwi zbyt głęboko. W tym ostatnim przypadku najlepiej wysłać chorą do kliniki, gdyż lekkomyślne wyskrobywanie dna rany łyżeczką może ją narazić na skaleczenie otrzewnej.

Prawdziwe przetoki brzuszne wymagają bezwzględnie leczenia klinicznego. Towarzyszące im wydobywanie się z głębi ropnej wydzieliny może być niekiedy następstwem pozostawienia gazika lub chustki podczas operacji.

About The Author

admin

Leave a Reply

Przeczytaj inne:
Przebieg schorzenia u dziecka

Objawy. Przebieg schorzenia zależnie od cech osobniczych bywa różny. W ostrej dyspepsji objawy zaburzeń ogólnych nie są tak wyraźne jak w zatruciu. Na plan pierwszy...

Zamknij