, wenflony kolory, nowoczesny sprzęt leczenie niedowidzenia u dzieci lublin www.orthovision-lublin.pl
1
1
2
2
3
3
4
4
5
5

Rola szyjki macicy w mechanizmie zapłodnienia

Szyjka macicy, podobnie jak pochwa, w fizjologicznym mechanizmie zapłodnienia pełni rolę zbiornika dla plemników, dostarczyciela energii ruchowej, filtru przepuszczającego przede wszystkim najbardziej żywotne i aktywne plemniki oraz rolę ochronną przed zakażeniem bakteryjnym, rzęsistkowym lub grzybkowym głębiej położonych dróg rodnych. Szyjka posiada dość znaczną powierzchnię błony śluzowej ze względu na jej liczne pofałdowania, kanał o długości 2,5 – 3 cm, ujście wewnętrzne do macicy oraz ujście zewnętrzne do pochwy, którego średnica zmienia się w cyklu reakcji seksualnych kobiety.

Jedną z najistotniejszych ról w mechanizmie zapłodnienia odgrywa śluz szyjki macicy, wraz z zachodzącymi zmianami ilościowymi oraz jakościowymi (fizykochemicznymi, biochemicznymi i 'immunologicznymi) uwarunkowanymi wpływami hormonalnymi. W ostatnich trzech dniach przed owulacją, pod wpływem estriolu ilość śluzu szyjki macicy wzrasta nawet dziesięciokrotnie (Elert, 1976). Maleje jego lepkość, a wzrasta elastyczność, co w połączeniu z odczynem zasadowym śluzu szyjkowego stwarza korzystne warunki dla ruchliwości i żywotności plemników. Równocześnie jednak śluz szyjkowy jest filtrem, selektywnie przepuszczającym tylko najaktywniejsze, najżywotniejsze plemniki. Jego działanie jest więc jednym z pierwszych mechanizmów leżących u podłoża doboru naturalnego (Waroński, 1977). Z wielu badań wynika, że procesy fizykochemiczne i biochemiczne sprzyjają przenikaniu plemników do dalszych odcinków dróg rodnych, zwłaszcza w okresie jajeczkowania. Plemniki w śluzie szyjki macicy w okresie przedowulacyjnym zachowują trzy razy dłuższą ruchliwość niż w odpowiednich warunkach fizykochemicznych stwarzanych in vitro. Znajdujące się w śluzie mukopolisa- charydy ulegają depolimeryzacji i rozkładaniu pod wpływem enzymu (hialuronidazy) zawartego w plemnikach. Zużycie zapasu fruktozy spowodowane ruchliwością plemników, w związku z przenikaniem ich z pochwy do szyjki macicy, zostaje prawdopodobnie uzupełnione przez substancje energetyczne pochodzące z rozkładu mukopolisacharydów (Elert, 1976). Pozytywną rolę odgrywa też przy tym płyn pęcherzykowy (z pęcherzyka Graafa), który przy jajeczkowaniu wylewa się do jajowodu, spływa do jamy macicy i szyjki oraz wywiera prawdopodobnie pozytywny chemotaktyczny wpływ na ruchy plemników w kierunku jajowodów. 2 jajowodów ma też pochodzić czynnik działający antyaglutynu- jąeo na plemniki znajdujące się w śluzie szyjki macicy, co dodatkowo sprzyja zdolności do zapłodnienia.

About The Author

admin

Leave a Reply

Przeczytaj inne:
Okresowe zmiany w jajniku

Okresowe zmiany w jajniku i w błonie śluzowej macicy odbywają się. Zmiany okresowe występują tylko w jajniku, a do zmian w błonie śluzowej trzonu nie...

Zamknij