, sprężarki rotacyjne
1
1
2
2
3
3
4
4
5
5

ROZMIESZCZENIE I GROMADZENIE AMIN KATECHONOWYCH – DALSZY OPIS

W obwodowych neuronach adrenorgicznych aminy katecholowe są magazynowane wewnątrz organelli komórkowych zwanych pęcherzykami ziarnistymi. Pęcherzyki ziarniste o średnicy około 0,5 gm są wytwarzane w ciele komórkowym, a następnie przenoszone ,,w dół” do dystainej części neuronu, gdzie grupują się w pakietach po ok. 1000 sztuk. Powstają w ten sposób „żylakowate” zgrubienia, które prawdopodobnie odpowiadają synaptycznym rejonom zakończeń nerwów współczulnych. Pęcherzyki ziarniste otoczone są błoną wyposażoną w układy enzymatyczne, umożliwiające czynne przenoszenie amin katecholowych w obu kierunkach.

Pęcherzyki ziarniste spełniają wiele czynności. Wychwytują one dopa- minę, która wewnątrz pęcherzyków jest hydroksyiowana do noradrenaliny. Również egzogenna noradrenalina i adrenalina są czynnie wychwytywane i gromadzone w pęcherzykach (p. str. 19). Wewnątrz pęcherzyków zasadowe aminy katecholowe są wiązane przez takie kwaśne substancje, jak ATP, RNA i białko chromograninę. Przechowywanie amin katecholowych w postaci kompleksów chroni je przed dyfuzją i enzymatycznym rozkładem. Około 2/, ogólnej zawartości noradrenaliny w zakończeniach nerwów współczulnych jest zmagazynowane w pęcherzykach, a reszta znajduje się w cytoplazmie. Dynamiczna równowaga pomiędzy stężeniem noradrenaliny w płynach pozakomórkowych, w cytoplazmie neuronu adrenergicznego oraz w pęcherzykach ziarnistych może zostać zakłócona przez potencjał czynnościowy błony neuronu lub pod wpływem działania leków (p. str. 20).

About The Author

admin

Leave a Reply

Przeczytaj inne:
Detoksykacja alkoholowa- jak zacząć?

Detoksykacja alkoholowa nie od dziś wiadomo, że przede wszystkoizm skuteczna dezoksydacja alkoholowa to rozwiązanie dla właściwie każdego, kto chciałby pozbyć się nałogu. Wiadomo, że takich...

Zamknij