, https://so-smile.pl/blog/prywatny-dentysta-stomatolog-kielce/, metanabol
1
1
2
2
3
3
4
4
5
5

Rozpozanie niepękniętej ciąży

Badanie oburęczne nienaruszonej ciąży trąbkowej wykazuje jednostronne, elastyczne zgrubienie na lewo lub prawo od macicy. Macica jest w tym okresie nieznacznie powiększona i miękkawa. Na podstawie tych objawów przedmiotowych nie można jednak uzyskać pewnych danych rozpoznawczych, gdyż badanie fizykalne ciężarnej macicy jest czasem przed końcem drugiego miesiąca rzeczą trudną, a zgrubienie jajowodów zdarzają się również – i to częściej – w sprawach chorobowych, które z ciążą trąbkową nie mają żadnego związku.

Jedynym szczegółem, na którym można by się oprzeć w rozpoznaniu nie pękniętej ciąży trąbkowej, jest szybki wzrost guza, jaki ona tworzy. Stwierdzenie takiego wzrostu wymaga jednak co najmniej dwukrotnego badania ginekologicznego w pewnym odstępie czasu.

Należy natomiast pamiętać, że odczyn ciążowy Aschhcima-Zondeka lub Friedmana-Laphama jest w tym czasie dodatni. Z chwilą wystąpienia krwawienia do światła jajowodu, do jamy brzusznej lub między blaszki więzu szerokiego, które jest już dowodem zaburzeń w rozwoju ciąży trąbkowej, obraz kliniczny zasadniczo się zmienia. Zwykle występuje również nieznaczne krwawienie z macicy, które może być pierwszym objawem budzącym podejrzenie i wyprzedzającym inne, groźniejsze.

W wyjątkowych przypadkach, jak już wspomniano, ciąża trąbkową może przetrwać szereg miesięcy i osiągnąć termin przewidywanego porodu. Kobieta zauważa wówczas zmiany typowe dla ciąży wewnątrzmacicznej, a więc stopniowe powiększenie się brzucha, wzrost sutków itp. Ruchy płodu bywają jednak odczuwane wcześniej i są nieraz bardzo dokuczliwe. Czasami występują też bóle w dole jamy brzusznej, towarzyszące wzrostowi guza jajowodu.

About The Author

admin

Leave a Reply

Przeczytaj inne:
Siła działania penicyliny jest wielka

Penicylina, podobnie jak sulfanilamidy, działa bakteriostatycznie, nie naruszając ani białych ciałek krwi, ani samych tkanek. Co więcej, siła działania penicyliny jest bardzo wielka, tak że...

Zamknij