, Dentysta dla dzieci Gliwice
1
1
2
2
3
3
4
4
5
5

Rozpozanie niepękniętej ciąży

Badanie oburęczne nienaruszonej ciąży trąbkowej wykazuje jednostronne, elastyczne zgrubienie na lewo lub prawo od macicy. Macica jest w tym okresie nieznacznie powiększona i miękkawa. Na podstawie tych objawów przedmiotowych nie można jednak uzyskać pewnych danych rozpoznawczych, gdyż badanie fizykalne ciężarnej macicy jest czasem przed końcem drugiego miesiąca rzeczą trudną, a zgrubienie jajowodów zdarzają się również – i to częściej – w sprawach chorobowych, które z ciążą trąbkową nie mają żadnego związku.

Jedynym szczegółem, na którym można by się oprzeć w rozpoznaniu nie pękniętej ciąży trąbkowej, jest szybki wzrost guza, jaki ona tworzy. Stwierdzenie takiego wzrostu wymaga jednak co najmniej dwukrotnego badania ginekologicznego w pewnym odstępie czasu.

Należy natomiast pamiętać, że odczyn ciążowy Aschhcima-Zondeka lub Friedmana-Laphama jest w tym czasie dodatni. Z chwilą wystąpienia krwawienia do światła jajowodu, do jamy brzusznej lub między blaszki więzu szerokiego, które jest już dowodem zaburzeń w rozwoju ciąży trąbkowej, obraz kliniczny zasadniczo się zmienia. Zwykle występuje również nieznaczne krwawienie z macicy, które może być pierwszym objawem budzącym podejrzenie i wyprzedzającym inne, groźniejsze.

W wyjątkowych przypadkach, jak już wspomniano, ciąża trąbkową może przetrwać szereg miesięcy i osiągnąć termin przewidywanego porodu. Kobieta zauważa wówczas zmiany typowe dla ciąży wewnątrzmacicznej, a więc stopniowe powiększenie się brzucha, wzrost sutków itp. Ruchy płodu bywają jednak odczuwane wcześniej i są nieraz bardzo dokuczliwe. Czasami występują też bóle w dole jamy brzusznej, towarzyszące wzrostowi guza jajowodu.

About The Author

admin

Leave a Reply

Przeczytaj inne:
GRANICE NORMY I PATOLOGII SEKSUALNEJ CZĘŚĆ 2

Ścisłe odgraniczenie normy od patologii w ujęciu medycznym ma ogromne znaczenie dla lekarzy, bowiem pozwala na odróżnienie stanu prawidłowego od chorobowego, wymagającego leczenia. Różnicowanie to...

Zamknij