1
1
2
2
3
3
4
4
5
5

Struktura systemu wartości

Nawet wtedy, gdy ten interes usiłuje się uzasadniać „zakazanym owocem, który dojrzały lepiej smakuje”. dla niezgodnych z tym zakazem czynności, szuka się uzasadnień instrumentalnych w stosunku do takich wartości, jak zdrowie, konformizm, czy nawet dobro partnera. Aspekt ustosunkowania do normy jest uzależniany od sekwencji wzajemnego ustosunkowania się w obrębie pary („czy to już miłość?’’).

Mówiąc o strukturze systemu wartości, należy ją rozpatrywać w schemacie funkcji założonych i realizowanych. Hierarchizując wartość dokonujemy takiego uszeregowania, że wartość główna, umożliwia jak najliczniejsze i najbardziej wszechstronne związki z podporządkowanymi sobie. W funkcjach założonych, ze względów pragmatycznych (skuteczności działań w powiązaniu) wymienia się w strukturze wartości seksualnych: miłość pary – satysfakcję – prokreację. Tak brzmi program. Rzeczywistość systemu wartości seksualnych ma nieraz inny porządek chronologiczny i znaczeniowy: satysfakcja (lub brak) – ciąża (bez czy z pro- kreacją) i – rodzina (z miłością lub bez miłości pary). Nie bez znaczenia jest wartość negatywna, interesująco zgeneralizowana – równa grzechowi.

About The Author

admin

Leave a Reply

Przeczytaj inne:
ZASTOSOWANIE LBA W SCHIZOFRENII

Stwierdzenie ośrodkowego działania LBA wyrażającego się hamowaniem zaburzeń percepcyjnych, poznawczych i efektywnych w przebiegu schizofrenii stało się podstawą włączenia tych leków do leczenia psychiatrycznego.

Zamknij